Wahe Akopjan

Wahe Akopjan - bboy, locking, popping, house, hiphop, freestyleWahe je ikona streetdancového undergroundového a freestylového tancování v Čechách.

Narodil se 25.07.1983 v Abovjanu v Arménii, kde žil do svých 10 let. Následoval útěk do ČR, zapříčiněný válkou v rodné zemi. Vyrůstal v uprchlickém táboru se svou matkou a bratrem. Po přestěhování do Plzně a získání českého občanství se jako 13tiletý setkává poprvé s hiphopovou kulturou a to formou graffiti. Taneční mentalita jeho rodné země ho ale nasměrovala na další element hiphopové kutury, kterým je bboying. V 15ti letech se stává členem bboy crew Disko Satelit (DST), která byla převážně seskupená z writterů plzeňské graffiti scény devadesátých let. Skupina aktivně fungovala do roku 2009 a někteří členové reprezentují českou bboy scénu na mezinárodní úrovni dodnes. Za tu dobu se stali vítězi mnoha battlů a jamů, jako například Battle Of The Year Czech 2004, Style Battle, Floormaster (kvalifikace na BOTY Easter Europe), Battle Challange apod. Jako bboy se Wahe specializoval na top rock a footwork. Za dobu strávenou v DST se v těchto stylech stal několikrát vítězem battlů jako například Battle Challange Top Rock Contest 2003 a 2006, Tribal Star Fight Foodwork Contest, Cube Top Rock aj.


Wahe Akopjan - house, hip hop, freestyle, locking, popping, funk, bboying, top rockZlom přichází v roce 2005-2006, kdy se setkává s pouličním tancem jako takovým a začne se specializovat na čtyři nejznámější streetdancové styly:

  • house dance
  • popping
  • locking
  • a hip hop.

Působí ve skupině Duck Beat a vyhrává jeden z prvních steet dance battlů v ČR s názvem Dance Floor Attack, který potom vyhrál ještě 4x. Po přestěhování do Prahy a přizvání do BDS Academy vyhrává s partnerem Juste Debout Czech 2008 a dostává se do Paříže na světové finále v Berci na Juste Debout 2008, kde je úplně poprvé k vidění česká dvojice.

 

Wahe Akopjan - streetdance, house, hip hop, lock, poppin, funk, toprock, freestyleVe stejné době působí v profesionální taneční skupině Dance 2XS, ve které se podílel na divadelních projektech Urbanite 2008, 2009 a 2010. Po odchodu z Dance 2XS se věnuje lektorské činnosti (SDK, Groove Days atd.) a je aktivní na české i mezinárodní taneční battlové scéně (Juste Debout, ExpressYourStyle, Druhá Šance atd.), na které stále reprezentuje skupinu BDS.

 

V současné době je součástí tanečního seskupení Rhythm of Soul, které je zaměřené na house dance. Je zakládajícím členem funkové taneční skupiny Boogaloosers, která se snaží udržet a předávat dál funk styles a soul dances. Působil také v GazeOut 2011 (alternativní plzeňská taneční show), Inside 2011 a jeho pokračování Inside "The Cirque" (celovečerní divadelní projekt v Hradci Králové), který se uskutečnil letos v červnu 2012. 

                                                                                                                                            Photos by Kozzy